उपभोक्ताको अधिकार संरक्षण

डा.सुमनकुमार रेग्मी
उपभोग्य वस्तुहरू उपभोग गर्न पाउनु आम नागरिकको नैसर्गिक अधिकार हो । हरेक नागरिकले सहज र सरल तरिकाले उपभोग्य वस्तु उपभोग गर्न पाउनु पर्दछ । उपभोक्ता र सेवाग्राही दुवैको अधिकारका लागि लड्दै आए पनि अभैm बजारमा अखाद्य तथा कमसल वस्तुको बिक्री वितरण रोकिन सकेको छैन । हरेक वर्ष अखाद्य वस्तुहरू बिक्री वितरण गरेको मुद्दाहरू पनि बढ्दै आएको छ । सरकारले चाडपर्वको समयमा मात्रै मौसमी अनुगमन गर्दा अखाद्य वस्तु बिक्री वितरणमा रोकावट आउन नसकेको उपभोक्ता अधिकारकर्मी बताउँछन् ।
देशका विभिन्न स्थानमा आम उपभोक्तालाई सर्वसुलभ, सस्तो र गुणस्तरीय सामानको बिक्री वितरण गर्ने उदेश्य लिएर सरकारसँग अनुमति लिएरसञ्चालनमा आएका धेरैजसो सुपरमार्केटमा अवैध कारोबार हुँदै आएको देखिन्छ । स्थापना भएका यस्ता व्यवसायबाट सरकारी राजस्व पनि छलिआएको देखिन्छ । विभिन्न देशबाट उपभोग मिति सकिएको आयातित र स्थानीय उत्पादनका समानलाई सस्तो मूल्यमा प्राप्त गरी नयाँ उपभोग मिती राखी बिक्री वितरण गरिँदै आए पनि सम्बन्धितले अनुगमन कमै हुने गरेको पाइन्छ । यस्ता गुणस्तरहीन सामानलाई अत्यधिक रूपमा मन लागि मूल्य राखी बिक्री गरिँदै आएको देखिन्छ । कालोबजारी गरी अत्यधिक रूपमा सामान बिक्री गर्ने तर उपभोक्तालाई मूल्य अभिवृद्धि कर भ्याट बिल समेत नदिने गरी मासिक न्यूनतम एक करोड राजस्व छली गरी आएको देखिन्छ । यस्ता कारोबारमा सरकारी निकायबाट प्रमाणित नभएका प्रिन्टेड बिल दिने र सोही बिलमा भ्याट असुली गरेको पाइँदैन । यस्ता व्यवसायमा हुण्डीको समेत कारोबार हुँदै आएको बताइन्छ ।
सरकारी निकायले लिएका अनुगमन कार्यप्रति यदाकदा व्यवसायीहरूले विरोध गर्दै आएका पनि छन् । उपभोक्ता ठगी गर्दै आएका व्यवसायीले विरोधस्वरूप पसलहरू बन्द गर्दै आएका पनि भेटिन्छन् । तर व्यवसायीले सरकारी छापामार शैलीले व्यवसायी धराशायी बन्दै आएको र बाह्य ब्राण्डको पनि खिल्ली उडाई आएको बताएका छन् । तर व्यवसायीले बजार अनुगमनको विरोध गरे पनि सरकारले अनुगमन कार्यलाई निरन्तरता दिँदै आएको छ । व्यवसायीले खरिद र बिक्री मूल्यमा धेरै अन्तर देखिएकाले अनुगमन बढाइँदै आएको देखिन्छ । पसलहरूमा मूल्यसूची, साइनबोर्ड, खाद्य अनुज्ञापत्र, नापतौल प्रमाणीकरण नभेटिएका पसलमा व्यवस्था गर्न निर्देशन दिइँदै आएका देखिन्छ । उपभोक्तालाई सहज र सुलभ मूल्यमा उपलब्ध गराउनु पर्नेमा अनुगमन टोलीलाई नै गैरजिम्मेवार व्यवहार गर्नेलाई कारबाही गरिने बताइएको छ ।
वस्तु तथा सामग्रीको गुणस्तरको हकमा नेपाल गुणस्तर तथा नाप तौल विभागले अनुगमन कार्य गर्दै आएको छ । व्यापार तथा अन्यको हकमा आपूर्ति व्यवस्थापन तथा उपभोक्ता हित संरक्षण विभागले अनुगमन गर्दै आएका छन् ।
विगत पाँच वर्षमा २०६९–७० देखि २०७३ –७४ सम्म आपूर्ति तथा उपभोक्ता हित संरक्षण विभागले जम्मा १६ हजार ९ सय त्रिपन्न फर्मलाई अनुगमन गरेको थियो । एक वर्षमा सरदरमा ३ हजार फर्मको अनुगमन गरेको देखिन्छ तर यो संख्या ज्यादै न्यून अथवा नमुनाका रूपमा रहेको देखिन्छ । सबै किसिमका सामानमा अनुगमन गरिएको देखिँदैन । उपभोक्ताकर्मीले मुद्दा हार्नुपर्ने स्थिति देखिन्छ । यद्यपि अनुगमन टोलीसंँग उपभोक्ताकर्मी पनि सँगै जाने प्रावधान रहेको देखिन्छ । बजार स्वच्छ नहुनुमा कानुन पनि बाधक भएको बताइन्छ ।
पछिल्ला समयमा जिल्ला जिल्लाका सदरमुकामका व्यापारी उपभोक्ता संरक्षणबारे सचेत हुँदै गएको पाइएको छ । सम्बन्धित जिल्ला प्रशासन कार्यालयको नियमित अनुगमनका क्रममा व्यापारीमा म्याद नाघि आएका सामान बिक्री गर्नुहुन्न भन्ने भावना बढ्दै आएको देखिन्छ । विशेषत दशैँताका हुन सक्ने कालोबजारी, महँगी र म्याद गुज्रेको सामान बिक्री वितरणमा रोक लगाउने उद्देश्यले बजार अनुगमन गरिँदै आएको बताइन्छ । पशुवधशाला र मासु जाँच ऐन २०५५ लागू भए पनि जिल्ला स्तरमा उक्त ऐन कार्यान्वयनमा हुन नसक्दा अस्वस्थकर मासु खान बाध्य भएको उपभोक्ता बताउँछन् ।
इलेक्ट्रिक सामग्रीलगायत अरु आन्तरिक उत्पादन तथा आयात उत्पादनसम्बन्धी मापदण्ड र परीक्षण प्रविधि नहँुदा सर्वसाधारण कमसल सामग्री प्रयोग गर्न बाध्य भएका देखिन्छन् । बजारमा कमसल तथा कम गुणस्तरका विद्युतीय सामान छ्यापछ्याप्ती भेटिए पनि सरोकारवाला निकाय भने मौन रहेको देखिन्छ । कमसल सामग्रीका उजुरी पर्दा पनि कारबाही नभएको स्थिति रहेको देखिन्छ ।
सरकारले उपभोक्ता हकहितमा गठित ऐन–कानुनमा रहेका प्रावधान एकै ठाउँ समेटेर नयाँ कानुन ल्याउने तयारी सुरु भएको छ । यसका लागि सरकारले विभिन्न ३३ कानुनमा रहेको उपभोक्ता सम्बद्ध कानुनको प्रावधान मिलाउनपर्ने देखिन्छ । दैनिक अनुगमन भए पनि कारबाही कमजोर भएको देखिएपछि सबै कानुनलाई समेटेर एकिकृत ऐनको तयारी गरिँदैछ । धेरै कानुन हँुदा कारबाही कुन निकायले कुन ऐनले गर्ने भन्ने बाझिएको देखिन्छ । यस्तो अवस्थाले गर्दा अनुगमन प्रभावकारी हुन सकेको छैन । उपभोक्ता हकहितको लागि करिब दुई दर्जनभन्दा बढी कानुन बनेका छन् । तर वर्तमान कानुन कार्यान्वयनमा आउन सकेका छैनन् । हालका ऐनमा कारबाहीका लागि पर्याप्त अधिकार नहँुदा कारबाही प्रभावकारी हुन सकेको छैन । एकीकृत कानुनको मुख्य उद्देश्य अनुगमन गर्ने निकायले कारबाही गर्न पाउनुपर्ने हो । यदि कारबाही गर्न नमिले सिफारिसको आधारमा सम्बन्धित निकायले अनिवार्य कारबाही गर्नुपर्ने सरकारी निकायले नै भन्दछ ।
उपभोक्ता हित संरक्षण गर्न नेपालका नीतिनियम तथा कानुन पालना र संस्थागत सुदृढीकरण हुँदै जानु पर्दछ । सरकारले बजार अनुगमनलाई विशेष अभियानअन्तर्गत तीव्र बनाए पनि कारबाही भएको देखिँदैन । यसरी उन्मुक्ति दिन कानुनमा नै भएका त्रुटिले सरकारी अधिकारी मिलोमतोमा संलग्न रहने उपभोक्तावादी र स्वयं कालाबजारीलाई सहयोग पुगेको देखिन्छ । काठमाडौँ उपत्यकालगायत अरु जिल्ला जिल्लामा कालोबजारी आरोपमा पक्राउ परेका व्यापारीलाई छुटाउन जिल्लाका उद्योग वाणिज्य सङ्घले बजार बन्दका कार्यक्रम गर्दै आएका छन् । खाद्यान्न तथा तरकारी मूल्यवृद्धि विचौलियालाई फाइदा र उपभोक्तालाई मर्का हुँदै आएको छ । देशमा निर्माण कार्य बढ्दै गएको बेला मौकामा अधिकांश उत्पादकले मिलोमतोमा कार्टेलिङ गरी छडलगायत अरु निर्माण सामग्रीका मूल्यमा वृद्धि गर्दै आएका छन् । उपभोक्ता हकहितलाई ध्यानमा राखी खाद्यान्नलगायत अन्य वस्तुका मूल्यसूची प्रत्येक पसलमा टाँगिनु पर्ने भनेर बेलाबेलामा चर्चा चल्दै आएको छ । उपभोक्ता अदालत छुट्टै गठन गर्ने कार्य अभैm भएको छैन ।

आइतवार, फाल्गुन २७, २०७४ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्री